Make your own free website on Tripod.com

bazen hiçbirsey görüldügü gibi deyildir...

cinsellik

Home
güzel sözler
web master
hayat nedir sizce
hayatta bilmeniz gerekenler
cinsellik
sayfa 6
sayfa 7
sayfa 8

hepimiz cinsellik konusunda kendimizi bilgili görürüz.bu sayfada uzmanların cınselliğe bakış açısını incelemenizi tavsiye ediyorum.bilgilenmek güzeldir...

İLETİŞİMSİZLİK CİNSEL TATMİNSİZLİĞE NEDEN OLUYOR

Eşine cinsel isteğini ifade edemeyen kadınlar, ‘kötü’ olarak damgalanma kaygısı taşıyor.

Uzmanlar, eşler arasında yaşanan cinsel uyumsuzluk ya da cinsel tatminsizliğin önemli nedenlerinden birinin de partnerler arasındaki iletişim eksikliği olduğunu vurguladı. “Gerçekten bana ilgi gösterseydin, benim neden hoşlandığımı bilirdin” mantığının yanlış olduğunu savunan uzmanlar, istenen ya da tercih edilen ilişkinin eşler arasında konuşulmamasının, cinsel etkinlikte tatminsizliğe yol açtığını ve bu durumun yıllarca devam ettiğini belirttiler.
Uzmanlar “Bazı hekimler tarafından ‘düşünce okunması’ olarak adlandırılan bu tarz bir iletişim sorunu, birçok çiftin hayatlarının diğer anlarında geliştirdikleri bir alışkanlıktır. Yaralanmaktan ya da diğer kişinin egosunu yaralamaktan korkan her birey, partnerinin ne istediğine kendisi karar vermeye çalışır. Bu yüzden de sanmalarla yürüyen ilişkilerde, eşler hep karşı tarafın kendisini anlamasını bekler. Sonuçta da ileşitim bozukluğu yaşanır” şeklinde konuştular.

Çözüm İçin Ne Yapılabilir?
Sorunu halletmenin en iyi yolunun, beklentileri ifade edip, karşıdaki insanların beklentilerini sormaktan geçtiğine işaret eden uzmanlar, normal yaşamda da geçerli olan bu durumun, cinselliğin daha iyi yaşanmasında etkili olacağını belirtti.
Cinsel isteğini eşine ifade edemeyen kadınların, ‘isteğini kocasına söyleyen kadının kötü olarak damgalanacağı’ kaygısını taşıdığını kaydeden uzmanlar, “Bu da eşler arasındaki cinsel iletişimi bozmakta ve cinsel istek bozukluğundan tutun uyarılma ve orgazm bozukluklarına kadar birçok durumun karşımıza çıkmasına neden olmaktadır. Çözüm ise anlaşılmayı beklemek yerine kendinizi ifade etmeniz, karşıdakini anlamaya çalışmak yerine sormaktan geçiyor” görüşlerinde birleştiler.

UYUMA ŞEKLİNİZ İLİŞKİNİZİN AYNASI

Vücut, uykudayken konuşmaya devam ediyor. Partnerinizle yatış pozisyonunuz hem sizin iç dünyanızı, hem de ilişkinizin durumunu anlatıyor, tabii dinlemesini bilene! Yüz yüze mi uyuyorsunuz, yoksa sırt sırta vererek mi? Salt ayaklarınız mı temas ediyor, yoksa tüm vücudunuz mu? Ya da şöyle sorulabilir... Partnerinizle huzurlu ve güvene dayalı bir ilişki mi yaşıyorsunuz, yoksa tereddütlü mü, ya da tutku dolu mu? Uyku pozisyonunuz ilişkinizi ve sizi anlatıyor...

Kaşık Pozisyonu
Evliliğin ilk 3-5 yılında eşlerin en samimi ve birbirlerini en güvende hissettikleri uyuma biçiminin kaşık pozisyonu olduğu belirlenmiş. "Genellikle erkek kucaklayandır" diyor "Hoşçakal Uykusuzluk, Hoşgeldin Uyku" kitabının yazarı psikiyatr Samuel Dunkell. Dunkell 25 yıldan beri uyku halindeki vücut dilini inceliyor. "Bu uyku şeklinde, kadın arkada duran ve sarılan ise, ilişkide kadının daha fazla özveride bulunduğu ya da eşinin özel ilgiye ihtiyacı olduğu sonucu çıkarılabilir" diyor uzmanlar. Kaşık şekli pek erotik değil belki ama yine de çiftin birbirine fiziksel olarak yakın olmasını sağlıyor. Evliliğin ilk yıllarında, çiftler bu uyuma şeklini tüm gece boyunca bozmazlar. Ta ki bir taraf arkasını dönünceye kadar. Genellikle biri arkasını döndüğünde diğeri de dönüyor ve böylece kaşık şekli, ters tarafa doğru korunuyor.

Omuzunda Güvendeyim
Dr. Samuel Dunkell bu yatış biçimini 'krallara layık' olarak nitelendiriyor. Kadın sırtüstü yatsa bile başını eşinin omzuna dayar ve kendini eşine daha bağlı ve eşini tamamlar hisseder. "Dünyaya eşiyle aynı perspektiften bakan kadın, dostluğun ve korunma hissinin daha güçlendiğini duyumsar. Çiftler bu uyuma şeklini de evliliğin ilk zamanlarında benimser. Psikolog Shirley P. Glass, bu pozisyonda uyumanın güven duygusunun yoğunluğunu gösterdiğini belirtiyor. Birbiriyle uyumlu, birbirini tamamlayan ve birbirine güvenen çiftlerin uyku halindeyken de vücut dilleri, ilişkinin mükemmelliğini anlatıyor.

Aşk Zamanı
İlişkinin ilk günlerinde, aşkın dorukta olduğu zamanlarda, çiftler güvenden ziyade erotizme önem verdiklerinden, yüz yüze ve kucak kucağa uyumayı tercih ediyorlar. Bu pozisyon, iki insan arasındaki yakınlığın dorukta olduğu bir uyku haline işaret ediyor. Ancak pek rahat bir pozisyon olduğu söylenemez. Bu nedenle, kaşık şekli gibi, tüm gece boyunca sürdürülmesi de zordur. Bu kucaklaşma aşkın göz kamaştırıcı başlangıcını temsil eder. Bazı çiftler evliliklerinden yıllar sonra bile bu uyuma şekline dönebilirler. Çoğu ise hiç vazgeçmek istemez. Psikoterasipst Elizabeth Flynn Campbell bunu, çiftlerin zamanla birbirlerine sıkı sıkı bağlandıklarını ve bu yüzden de ayrı uyumak istemedikleri şeklinde açıklıyor.

Kriz Dönemlerinde
Özellikle kritik ve özel destek gerektiren dönemlerde duygusal açıdan çok daha cömert ve sevgi dolu bir hediye niteliği taşıyor bu uyku pozisyonu. Shirley P. Glass, bu yatış biçiminde kadının, kelimenin tam anlamıyla "kanatların altına alınmış" olduğunu söylüyor, "ilişkiyi besleyici bir yatış şekli". 35 yaşında bir kadın göğüs kanseri olduğu ve tedavi gördüğü dönemde eşinin kendisine bu şekilde sarılarak yattığını ve gece boyunca duruşlarını değiştirmekle beraber uyanmaya yakın yenide aynı duruşa döndüklerini anlatıyor. "En çok ihtiyacım olduğu dönemde beni nasıl koruduğunu ve kendimi ne kadar güvende hissetmemi sağladığını unutmayacağım" diyor genç kadın. Tabii bu uyku duruşu için, mutlaka bir krizin yaşanması gerekmiyor. Üstelik her zaman eşinizin sizi kollarına almasını da beklemenize gerek yok. Stresli bir günden kurtulmanın en iyi yolu uyku öncesi sohbetler sırasında eşinizi kollarınızın arasına almak. Hatta televizyon izlerken bile bu pozisyonun sağladığı güvenden yararlanmanız mümkün.

Hadi Barışalım
Uyuma şekilleri ilişkideki gerilimleri de ele verir. Örneğin bir anlaşmazlıktansonra kocanız size ansızın sırtını döner ve yatağın bir ucuna çekilir. Eğer bu duruma alınır ve onun üzerine düşerseniz buna da istemsiz olarak gerçekleşen kaşık pozisyonu denebilir. Bazen verilmek istenen mesaj çok açık değildir. Belki de çekilen taraf ikna edilmek istiyordur. Yani bir davet niteliği taşır çekilmesi. Ona yakınlaşmak için insiyatifi ele alacak mısınız? Bu pozisyon, arkadan sarılan kişinin barışmak için çabaladığına işaret ediyor.


Oyun ve Deneyim Ortamı

Hiperaktif Çocuk

Süper Kadın Sendromu

Cinsel Sorunlar

Hamilelik ve Alkol

Çocuğum Geri Kalıyor: Disleksi

Türk Erkeği Anne BağımlısıÜYE OLUN
Kullanıcı Adınız :
Şifre :
  - Hemen Üye Olun!
  - Şifremi Unuttum

Dr. Meriç Karacan
Kadın sağlığı ve gebelik ile ilgili sorularınız, International Hospital İstanbul'da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan Dr. Meriç Karacan danışmanlığında yanıtlanacaktır.İstanbul'daki hastanelerin erişim numaraları...

CİNSEL ENERJİNİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN

Enerji; vücudumuzun her hücresinden akan ve bizi hayatta tutan güç. İnsan vücudunda çeşitli enerji merkezleri bulunuyor. Bu merkezlerin üstlendikleri görevler de farklı farklı. Cinsel enerjimizin de tıpkı ateş gibi olumlu ve olumsuz yanları bulunuyor. Çinliler bu birbirine zıt kutupları Yin ve Yang şeklinde adlandırıyor. merkezleri bulunuyor. Bu merkezlerin üstlendikleri görevler de farklı farklı.

Mesela cinsel enerjimizden kalçalar sorumlu. Yaşama arzusu, duygular ve yaratıcılık kalçamızdan yönlendiriliyor. Bu enerji insanlarla ilişki kurmamızı sağlıyor. Dış çevremize ve diğer insanlara ulaşan yolları bize açıyor.

Cinsel enerjimizin de tıpkı ateş gibi olumlu ve olumsuz yanları bulunuyor. Çinliler bu birbirine zıt kutupları Yin ve Yang şeklinde adlandırıyor.

Enerjinizi başkasında aramayın!
Cinsel enerji erkeğe ya da kurulan ilişkiye bağlı değil. Yine de kadınların çoğu bu enerjiyi dışarıda arıyor ve bir ilişkiye girdiklerinde ortaya çıkacağına inanıyor. Oysa cinsel enerji kadının içinden geliyor. Vücudunuza yaptığınız bakımlar sırasında hangi bölgelerinizin daha hassas olduğunu öğrenebilirsiniz.
Çoğumuz cinselliği farklı algılıyor ve sınırlamalar koyuyoruz. Cinsellik sadece kadın ve erkek arasında yaşanan bir ilişki değil. Kadınlar cinselliği tek başına da yaşayabilir.

Kendinizi tanıyın
Vücudunuz üzerinde bir keşfe çıkın ve nelerden hoşlandığınızı, hangi bölgelerinizin daha hassas olduğunu bir kez daha ortaya koyun. Kendi kendinizi tatmin ederken orgazma ulaşmanın ne kadar harika bir duygu olduğunu bir kez daha yaşayın. Enerjinin bedeninizden, aklınızdan nasıl aktığını ve dünyaya yayıldığını hissedin. Cinsel enerjisiyle barışık insanların daha yaratıcı, daha karizma sahibi kişiler olduğunu bu konuda yapılan araştırmalar açıkça ortaya koyuyor. İhtiyaçlarınızı görmezlikten gelmeyin. Cinselliği eşiniz olmadan tek başına da yaşamayı öğrenin.

Zıtlıklar dünyası
Dünya; kadın ve erkek, aydınlık ve karanlık, gürültü ve sessizlik gibi zıtlıklar üzerine kurulu. Cinsel enerjide de bu zıtlık hüküm sürüyor. Ve bu zıtlıklar kadın ve erkekte de kendini gösteriyor, insan doğasında Yin ile Yang adı verilen bu zıt kutuplar çekingenliği ve girişimciliği temsil ediyor. Yang enerjisini; çalışırken, karar verirken, konuşurken hissederiz. O sırada aklımız berrak, dikkatli ve tamamen konu üzerinde odaklanır. Yin enerjisi ise Yang'ın tam tersidir. Her şeye açıktır, yöneten değil yönetilendir. Bu iki enerjiyi dengelediginizde hayat daha heyecanlı ve yaşanır hale gelir.

Utanma duygusundan kurtulun
Enerjinizi harekete geçirmek için ihtiyaçlarınızdan ve arzularınızdan utanmamalısınız. Yüzyıllardır erkek egemenliğinin baskın olduğu kültürlerde yaşıyoruz. Kadınlara, kendileri yerine erkeklerle ilgilenmeleri öğretilegelmiş. Günümüz kadınları daha cesur adımlar atmaya başladı. Artık dünyaları erkekler üzerine kurulu değil. Kadınlar kendi içindeki sesi dinlemeyi öğrendiler. Cinselliğin gücünü biliyor ama henüz bu gücü değerlendiremiyorlar.
Günümüzde erkekler kadınları değil, kadınlar - mankenlere benzemediklerinden - kendilerini küçük görüyor ve kendilerine gereken değeri vermiyor. Hala erkeklerin hoşuna gitmek ve onları memnun etmek için çaba sarf eden kadınlar var. Kadınlar bir araya geldiklerinde ve erkeklerin onları izlemediğinden emin olduklarında çok daha farklı davranıyor. Göğüslerini büyük göstermeye, kalçalarını düzgün ve ritmik şekilde hareket ettirmeye özenmiyorlar.

Sekste bilgili olduğunuzu gösterin
En fazla hangi bölgenizden uyarıldığınızı, hangi duyu organlarının sizi etkilediğini öğrenin ve cinsel birliktelik esnasında eşinize boş olmadığınızı, sizin birtakım şeyler bildiğinizi gösterin. Bazı kadınlar için cinselliğe giden yol işitmekten (müzik ya da yumuşak sözler), bazıları için hissetmekten (okşanmak ya da masaj), bazıları için görmekten (esinin derin derin gözlerinin içine bakmak), bazıları için koklamaktan (eterik yağlar), bazıları için de tatmaktan (tendeki tuz) geçiyor. Bunu anlamak için kendinizi sevme alışkanlığı edinin. Mumları yakın, ılık bir banyo alın, kendinizi okşayın ve kendinizi tatmin edin. Kim olduğunuzu, neden hoşlandığınızı, neye ihtiyacınız olduğunu öğrenin. Bay doğruyu beklemek yerine orgazm olma yeteneğinizi geliştirin. Hepsinden de önemlisi yaşadığınız hayatı değerlendirin. Bahçenizle ilgilenin, sinemaya gidin, arkadaşlarınızla buluşun. Hayatla bağlantılı ve yaratıcılığınızı artıran bir şeylerle ilgilenin.

Cinsel enerjinizi geliştirmek için...

  • Cinsellik hakkında konuşun
    Bazı kadınlar, cinsellikten zevk almak için eşine nelerden hoşlandıklarını söylememek gerektiğini düşünüyor. Ancak onlar kadınların neleri arzuladıklarını, nelere ihtiyaç duyduklarını siz söylemeden nasıl bilecekler ki? Erkeklere her yakıştırmayı yapabilirsiniz. Ama unutmayın onlar kahin değiller!

  • Vücudunuza özen gösterin
    Vücudunuz enerjinizin enstrümanıdır. Vücudunuzu dolayısıyla enerjinizi korumanız için yediklerinize dikkat edin, spor yapın ve sigaraya son verin.

  • Engelleri tanıyın
    Ağrılı cinsel ilişki, vajinal enfeksiyonlar, orgazm olmada zorlanma, aşırı ya da az kanamalı adet dönemi çoğu genç kadının şikayetleri arasında bulunuyor. Bu şikayetler cinselliği kadın için zorlaştırabilir. Vücudunuzun bu sinyallerini dikkate alın ve mutlaka bir uzmana danışın.

Enter images and other content here

Enter images and other content here

Enter images and other content here

Enter supporting content here